Bu haber :17/12/2020 13:39 Tarihinde Eklendi 807 Kez Okundu

UNESCO İLE 26 YIL

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesine Girişinin 26. Yıldönümü mesajında,‘’Bireysel korumacılığını bilinçli korumaya dönüştürmüş kadim şehir Safranbolu muzun UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil oluşunun 26. yıl dönümünü pandemi nedeni ile biraz buruk kutluyoruz. Bu yıl etkinlikleri maalesef arzu ettiğimiz şekilde gerçekleştiremedik. Ancak biliyoruz ki geçmişten emanet aldığımız ve gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız şehrimiz varlığını her geçen gün kıymetine kıymet katarak sürdürecek.

Dünyanın en iyi korunan 20 kentinden biri olan şehrimiz, içinde yaşayarak korunmayı başarmış, kültürün ve estetiğin ahenkli buluşması ile bir sanat eseri gibi günümüze gelmiştir.
Geleneksel Türk toplum yaşantısının bütün özelliklerini günümüze taşıması, kendini zamana karşı saklamış olması, Safranbolu’yu “Korumanın Başkenti” unvanına kavuşturmuştur ve bu zenginlik kenti bir Müze Kent haline getirmiştir. Sahip olduğu zengin kültürel mirası kent ölçeğinde korumadaki başarısı Safranbolu’yu “Dünya kenti” yapmış ve UNESCO tarafından 17 Aralık 1994 yılında bu unvanla taçlanmıştır.

Tabi günümüze gelmesine birçok insanın emeği var. Bürokratlarımızdan ahşap ustalarımıza, akademisyenlerimizden Arastalardaki zanaatkarlarımıza herkesin emeği büyük. Ben şehrimizin bugünlere gelmesi için mesai harcayan, her güzel şeyi ilmek ilmek işleyerek sunan kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize, halkımıza kısacası her taşında, harcında katkısı bulunan herkese tek tek şükranlarımı sunuyorum.

 
İçerisinde böylesine büyük zenginlikleri barındıran bu kente hizmet vermekten gurur duyuyorum. Kendini, tarihini, kültürünü korumayı ödün vermeden başarmış bir şehrin belediye başkanı olmanın onuruyla nice yılları dünyanın nazarında parmak ile gösterilecek kadar özel bir Safranbolu olarak kutlamayı diliyorum’’dedi.


Safranbolu'nun Unesco'ya Kabulünün 26. Yıl Dönümü

  Tarihi Han , Hamam ve Konak ve Evleri ile  ünlü Safranbolu ilçesinin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınışının 26. yıl dönümü

Zamanın Belediye Başkanı Mustafa Eren: "Safranbolu dünya insanının kenti ve onun için bu kente sahip çıkmak hepimizin sorumluluğu " dedi

3 bin yıllık tarihi barındıran bir kent, özellikle 600 yıllık Osmanlı tarihine sahiptir.

1975’te Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 1976’da Safranbolu’da yerel yönetimlerin almış olduğu “koruma kararları”yla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesinin ilk adımları atılan Safranbolu, 1970’lerde başlayan koruma bilinciyle 17 Aralık 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alındı. Safranbolu, aradan geçen 25 yılda kendini yenileyerek her yıl bir milyondan fazla turist ağırlamaya başladı. Başlatılan çalışmalarla kendini yenileyen Safranbolu’da, 1400 tarihi yapıdan  1000 ’ tanesi  restore edilerek turizme kazandırıldı.
18., 19. ve 20. yüzyıl başlarında yapılan kültürel zenginliklerini korumadaki başarısıyla adından söz ettiren Safranbolu, Türkiye’de, kent ölçeğinde Dünya Mirası Listesi’ndeki tek yer olma özelliğini taşıyor.

  Dönemin Safranbolu Belediye Başkanı Mustafa Eren,Gazetemize  yaptığı açıklamasında UNESCO'ya kabul edilme sürecinde yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi  Safranbolu'da korumacılık anlamında yapılan işlerin tesadüf olmadığını söyleyen Eren, 1989 yılında konulan bir hedef olduğunu ve tercihlerinin 'koruyarak yaşatmaktan yana değil, yaşayarak korumak'tan yana olduğunu söyleyen  Eren, "Belediye Başkanı olarak göreve seçildiğimizde korumacılık adına yapılması gereken şeyler neyse halkımızla, belediye meclisi, personeli ile beraber yaptık. Halk olmadan, belediye olmadan korumacılığı sağlamak ve devam ettirmek mümkün değildir. Safranbolu hiçbir şekilde kişilerin, kurumların ihtiraslarına kurban edilecek bir yer değildir" dedi.

1992 yılında UNESCO heyetinin gelerek yerinde incelemelerde bulunduğunu ifade eden Eren, "Heyet 1 yıl sonra 28 Haziran 1993 yılında bir rapor hazırladı. Bu raporda en önemli şey yüksekokul restorasyon bölümünün ve belediyenin marangozhanesinin ilk adımı olarak doğru bir adım olduğunu, Safranbolu'yu yönetenlerin bu işe hazır olduklarını belirten bir rapordu. Bizim 17 Aralık 1994 tarihinde Dünya Miras Listesi'ne alınmamızın en önemli adımı buydu. Safranbolu hiç kişi ve kurumlara alet edilmeyecek bir yerdir. Safranbolu, Safranbolularındır. Safranbolu Karabük'te yaşayanların ve Türkiye'nin bir ilçesiydi. Ama Safranbolu bugün dünya kenti. Safranbolu dünya insanının kenti ve onun için bu kente sahip çıkmak hepimizin sorumluluğu. Biz birlikte olursak, birlikte başarırsak çok şeyler yapacağımıza inanıyoruz" dedi